W aptekach możemy znaleźć wiele preparatów zawierających witaminę K2. Nie jest jednak wcale łatwo znaleźć preparat idealny. Jedną z najważniejszych cech poszczególnych preparatów jest ich postać, w przypadku witaminy K2 – szczególnie ważna.

Jak już wspominaliśmy, witamina K jest związkiem rozpuszczalnym w tłuszczach, co jest kluczowe w rozważaniach na temat odpowiedniej postaci suplementu zawierającego witaminę K2.

Drugą ważną informacją jest fakt, że witamina K2 jest substancją szczególnie wrażliwą na warunki zewnętrzne, takie jak temperatura, światło oraz obecność niektórych minerałów (m.in. wapń i magnez).

Łącząc dwa powyższe fakty oraz wiedząc jak wygląda proces tabletkowania możemy zobaczyć, że tabletka jest tak naprawdę najgorszą formą dla witaminy K2, ponieważ:

  1. Nie zawiera wypełnienia olejowego koniecznego do prawidłowego wchłaniania witaminy K2.
  2. Proces tabletkowania przebiega z wydzieleniem znacznej ilości ciepła, które może wpłynąć na rozkład witaminy K2.
  3. W trakcie procesu tabletkowania wykorzystuje się różne związku wapnia i magnezu, które mogą powodować rozkład witaminy K2.

Optymalną formą suplementacji witaminą K2 – podobnie jak witaminą D3 – jest więc kapsułka miękka, taka, jak w produkcie neoVit D3+K2. Kapsułka miękka, zawierająca olejowe wypełnienie naturalnego pochodzenia jest najlepszym wyborem, ponieważ ze względu na swoje rozmiary, jest łatwa do połknięcia, zapewnia odpowiednie środowisko do wchłonięcia witamin, a także ochronę dla wrażliwej substancji.