neoVit D3+K2 zawiera dwie ważne, rozpuszczalne w tłuszczach witaminy – witaminę D3 oraz witaminę K2. Obie pełnią bardzo istotną rolę w organizmie, uzupełniają się i wspólnie odpowiadają za poprawną gospodarkę wapniową w organizmie człowieka.

Witamina D3 ma szereg różnych, zbawiennych dla naszego organizmu właściwości, między innymi odpowiada za zwiększone wchłanianie wapnia z pożywienia. Jest to bardzo istotne, ponieważ Polacy mają tendencję do jedzenia zbyt małej ilości produktów bogatych w wapń. Wchłonięcie wapnia to jednak nie koniec, ponieważ bez odpowiedniej jego dystrybucji, znajdzie on miejsce w naczyniach krwionośnych i tkankach miękkich, takich jak nerki. Prowadzić to może do poważnych konsekwencji, takich jak miażdżyca, zator, czy kamienie nerkowe. Poza regulacją wchłaniania, witamina D3 bierze również udział w produkcji białek, które odpowiadają właśnie za prawidłową dystrybucję wapnia – osteokalcyny i białka macierzowego GLA (MGP).

Witamina K2 – aktywuje białka, produkowane dzięki witaminie D3. Osteokalcyna i MGP odpowiadają za transport wapnia w kierunku kości i zębów, jednocześnie zapewniając jego internalizację w tych tkankach, a także „wyciągają” wapń z naczyń krwionośnych, dzięki czemu nie odkłada się on tam w postaci płytki miażdżycowej. Bez witaminy K aktywacja wspomnianych białek jest niemożliwa, przez co może dochodzić do tzw. paradoksu wapnia. Ma on miejsce wtedy, gdy mimo spożycia odpowiedniej ilości wapnia, nie trafia on do kości i zębów, gdzie jest najbardziej potrzebny, ale odkłada się w naczyniach, tworząc płytkę miażdżycową i tkankach.

Wszyscy wiemy, że wapń jest kluczowym składnikiem odżywczym, ale bez synergistycznego działania witamin D3 i K2 niestety może on nie być optymalnie wykorzystany, dlatego powinniśmy zadbać o odpowiednią podaż obu.