Witamina K to grupa związków chemicznych będących pochodną naftochinonu. Najczęściej kojarzymy ją z filochinonem, czyli witaminą K1, którą możemy znaleźć m.in. w warzywach liściastych (jarmuż, szpinak, sałata), brokułach, czy brukselce. Drugą naturalnie występującą formą witaminy K jest menachinon, czyli witamina K2. Obie formy witaminy K są rozpuszczalne w tłuszczach, dlatego powinny być przyjmowane w posiłkach zawierających tłuszcz,  a w przypadku suplementacji – w formie kapsułek miękkich.

Witamina K2 została odkryta (na nowo) dość niedawno, chociaż już pod koniec lat 30 zeszłego wieku Dr Weston Price odkrył substancję, którą nazwał nieuchwytnym czynnikiem X. Wg opublikowanego artykułu miał on pełnić fundamentalną rolę w dystrybucji minerałów, zapobiegając powstawaniu ubytków w zębach oraz innym chorobom degeneracyjnym. Jeszcze wtedy nie było wiadomo jaką budowę ma ów aktywator X. Musiało minąć prawie 60 lat, aby naukowcy odkryli, że witamina K2 i aktywator X są tą samą substancją.

Z roku na rok, o witaminie K2 wiemy coraz więcej. Dzisiaj możemy wyróżnić kilka form menachinonu – najważniejsze z nich, to MK4 i MK7. Formę MK4 możemy znaleźć m.in. w jajach i wątróbce, ale niestety nie nadaje się ona do suplementacji, ze względu na bardzo krótki okres półtrwania w organizmie. Aby suplementacja MK4 była efektywna musielibyśmy ją przyjmować w dużych ilościach kilka razy dziennie. Aktualnie wiemy, że najbardziej efektywną formą witaminy K2 jest forma MK7, o względnie długim okresie półtrwania. Sytuacja jest jednak jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ ze względu na obecność wiązań podwójnych w łańcuchu, można wyróżnić formę cis oraz aktywną biologicznie formę trans.

Nowoczesna dieta niestety jest bardzo uboga w witaminę K2, dlatego suplementacja nią jest w wielu przypadkach konieczna. Aby była ona skuteczna, warto pamiętać o kilku cechach idealnego suplementu z witaminą K2 :

– zawartość K2 w formie menachinonu-7, czyli MK7,

– forma kapsułki miękkiej z olejowym wypełnieniem,

forma witaminy K2 zawierająca wiązania trans w cząsteczce,

– duża zawartość witaminy K2 w dawce dziennej,

– połączenie z witaminą D3.